Futbol

FIFA Sanal Zirvesi Sona Erdi

Geçtiğimiz dört hafta içinde, yıllık FIFA İdari Futbol Zirvelerinin yerini alan 29 farklı ülkeden FIFA üye federasyonlarının başkanları ile sanal toplantı başarıyla gerçekleştirildi. Tüm konfederasyonların da davet edildiği bu toplantılara toplam 205 üye ve federasyon katılım gerçekleştirdi.

Gündem, öncelikle FIFA COVID-19 Yardım Planının yanı sıra, dünya futbol topluluğuna her düzeyde yardımcı olmak için koronavirüs salgını sırasında FIFA tarafından alınan diğer son kararlara odaklandı.Her üye ve federasyona, kendi ülkelerinde sağlık ve futbolun mevcut durumu hakkında güncel bilgiler sunmasının yanı sıra, erkek ve kadın milli takım, kulüp futbolu ve genç futbolu gibi stratejik öneme sahip konuları odak noktasıyla görüşme fırsatı verildi.

Küresel sağlık durumu günlük olarak değiştirmeye devam ederken, birçok ülkede futbol faaliyetleri donmuş durumda. Diğerlerinde, eğitimin ve / veya müsabakaların kısmen veya tamamen yeniden başlatılmasına izin verildi.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, “Bu çok özel zamanlarda, onlara elimizden gelen en iyi şekilde yardımcı olabilmek için üye derneklerle doğrudan ve açık bir diyalog kurmak çok önemli,” dedi. ” küresel futbol topluluğu önemlidir, ancak her zaman ‘sağlık önce gelir’ ilkesinin çok önemli olduğunu aklımızda tutmamız gerekiyor. “FIFA Başkanı, pandeminin başlangıcından bu yana uluslararası futbol topluluğunun ekip çalışmasına da övgüde bulundu. “Geçtiğimiz aylarda FIFA, üye dernekler, konfederasyonlar ve diğer futbol paydaşları arasındaki iş birliği mükemmeldi. Futbol faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yeniden başlatılmasının sağlanması çok önemlidir” diye ekledi.

Üye dernekler, FIFA COVID-19 Yardım Planının, yalnızca pandemiden kaynaklanan kendi mali kayıplarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda daha geniş futbol topluluklarını desteklemelerini sağladığını belirledi. Birkaç üye dernek ayrıca, kadın futboluna verilen hibenin, kadınların oyununa yapılan yatırımlarda herhangi bir kesintiyi azaltmalarını ve ardından geliştirme faaliyetlerini artırmalarını sağlayacağını doğruladı.

Sanal zirvelerin ana çıktıları, 18 Eylül Cuma günü yapılması planlanan 70. FIFA Kongresi öncesinde bir sonraki toplantısında FIFA Konseyi’ne sunulacak.Categories: Futbol

Bir Cevap Yazın