Fitness

Evde de Sporla Kal!

Birçok hükümetin evden çalışma, uzaktan eğitim programlarını da içerecek şekilde “Evde Kal” politikalarının altını çizdiği bugünlerde, günlük aktivitelerimizin kesintiye uğraması kaygı ve strese neden olabilir. Pek çoğumuzun alışkın olmadığı uzak eğitim ve evden çalışma sistemlerine aşina olmadığımız  göz önüne alındığında, sportif faaliyetlere ayırdığımız zamanın yerini Bilgisayar, tablet vb gibi ekranların karşısında geçirdiğimizi ve bunun sonucunda vücudumuzun şeklinde oluşan belirgin değişikliği fark edebilirsiniz. Sizler için pandemi sürecinde fiziksel ve mental açıdan sizi aktif ve fit olmanızı sağlayacak öneriler hazırladık.
1-ERKEN KALKIN

Her sabah güne enerjik ve dinlenmiş olarak uyanmak isteriz.  Her gün aynı saatte uyanmaya dikkat edin. Sabahları uyandığımızda sanki işe veya okula gidiyormuş gibi aynı saatte günaydın demeli, sizi ayıltacak bir duş alıp hazırlanmalı. Pandemi öncesi dönemde pijama veya sabahlıklarla çalışmak her ne kadar bize tatlı gelse de pandemi süreciyle değişen çalışma koşullarında performansımızı ve motivasyonumuzu negatif yönde etkileyebilir. Bu nedenle istikrarlı olmalı ve günlük işlerimizi programlamalıyız. Evde oluşturduğumuz rutin normallik hissi işlerimize odaklanmamızda yardımcı olacaktır.

2-Günde 45 Dakika Egzersiz Yapın

Bu aralar işlerimizi veya ödevlerimizi bitirmek spor yapmaktan daha çok öneme sahip gibi görünmesine karşın her gün toplamda 45 dakikamızı egzersizlere ayırmalıyız. Günlük rutinlerimize egzersize yer ayırırsak, bu geçici dönemin sıkıcılığına renk katacağını göreceksiniz.

Uzun süre oturmanın veya uzanmanın çeşitli hastalıklara ve sırt, omuz ve boyun ağrılarına yol açacağını belirten pek çok akademik araştırma mevcut. “Fit” kalmak önceliklerimiz arasında ilk sırada olmasa bile, egzersizlerle birlikte vücudumuzda mutluluk hormonu sağlayan endorfin miktarında artış sağlayarak bu monoton dönemde akli dengemizi korumamızda bize yardımcı olacaktır.
3- Dengeli Beslenmeyi İhmal Etmeyin

Düzenli yapılan egzersizler, sağlıklı beslenme ve dinlenmek, fiziksel ve mental açıdan iyi sonuçlara ulaşmamızda kritik role sahiptir. Gün içerisinde meyve, sebze ve süt ürünleri gibi besinler bünyemizi tok tutar. Protein değeri yüksek olan besinler bize gün içerisinde ihtiyacımız olan enerjiyi sağlayacağı gibi dakika başı buzdolabına düzenlenen gereksiz seferlerinde önüne geçecektir.

Evden çalışmak, sınırları zorlamak veya aşmak manasına gelmemektedir. Evde geçirdiğimiz süreyi rahatlamak ve yenilenmek için kullanmak sizin elinizde.Categories: Fitness

Bir Cevap Yazın