Futbol

Türk Futbolunda Devrim Gibi Karar

Kulüpler birliği’nin dün yapmış olduğu toplantıda bir alt lige düşmenin kaldırılması ve Süper Lig’in önce 21 ardından ise 20 takım ile oynanmasına yönelik teklif Türkiye Futbol Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu arasında bir toplantı düzenlendi. Gerçekleşen toplantının ardından bu sezon Süper Lig, TFF 1.Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de küme düşme kaldırıldı. Yeni oluşturulan yabancı kuralı ise 1 yıl ertelendi.
Kulüpler Birliğinin yapmış olduğu toplantıda 18 ekip küme düşmenin bu sezona özel olarak iptal edilmesi konusunda hem fikir olduğu belirtildi. Kulüplerin bu talebi üzerine Türkiye Futbol Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla saat 14.00’da toplantı gerçekleştirildi. 2019-2020 Cemil Usta sezonunda küme düşen Ankaragücü, Kayserispor ve Yeni Malatyaspor’un gelecek sezon Süper Lig’de mücadele etmelerine onay çıktı.

Alınan kararın ardından Süper Lig 2020-2021 sezonunda 21 ekip ile, 2021-2022 sezonunda ise 20 takım mücadele edilecek.

TFF 1. Lig’de küme düşen Eskişehirspor, Adanaspor ve Osmanlıspor, yeni sezonda TFF 1.Lig’de yer alacak.Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun açıklamaları:

“Bugün Riva’da önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Önemli istişarelerde bulunduk.

Ne kadar farklı düşüncelerimiz olursa olsun, amacımız Türk sporunun çıkarları olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok. Çok verimli bir toplantı oldu.

Pandemi döneminde salgınla mücadelede Türkiye olarak liderlik ettik tüm Dünya’ya. Gerçekten büyük başarıyla ve titizlikle geçiriyoruz bu dönemi. Bu dönemde birçok sportif organizasyon iptal edilmek zorunda kalındı.

Düşenin dostu olmaz anlayışını elinin tersiyle iten kulüplerimizi gönülden kutluyorum. Alınan kararlar ile Süper Lig’den, amatör kulüplere kadar yarınları kurtarmayı amaçladık.

Pandemi döneminin yaşattığı zorluklar sebebiyle küme düşme kaldırıldı.

Yabancıyla ilgili sürecin 1 yıl ertelenmesi ile BAL Ligi’ndeki kulüplerimizin bir üst lige çıkma kararının halkımıza hayırlar getirmesini diliyorum.”Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in Açıklamaları:

Avrupa’nın gördüğü en iyi protokolü hazırlayarak futbola dönüşü gerçekleştirdik.

Kulüpler Birliği’nin talebiyle Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de 2019-2020 sezonu için küme düşme kaldırıldı.

Süper Lig gelecek sezon 21 takımla oynanacak. Ondan sonraki sezon için 4 takım düşecek, 3 takım çıkacak ve lig 20 takımla oynanacaktır.

Süper Lig’in 21 takım ile oynanacak olması, gelir dağılımında farklılık, maç sayısında artış ve fikstür sıkışıklığına yol açacaktır. TFF olarak bunları revize edeceğiz ve paylaşacağız.

Gelecek sezon TFF 1. Lig 18 takım, TFF 2. Lig ise 39 takımla oynanacaktır. TFF 3. Lig, 4 gruptan oluşacak ve toplam 67 takım mücadele edecektir.

Harcama limitleri, 4 Ağustos’ta, yani transferin ilk gününde açıklanacaktır.

Yabancı Oyuncu kural değişikliği 1 sene ertelenmiştir. Yeni kural 2021-22 sezonundan itibaren geçerli olacaktır.”Categories: Futbol

Bir Cevap Yazın