Motor Sporları

Formula 1 / Macaristan Grand Prix’i öncesi

Formula 1 heyecanı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Hungaroring piste kaldı yerden devam ediyor. 70 tur üzerinden gerçekleştirilecek olan mücadele, Türkiye saatiyle 16.10’da start alacak.  Formula 1 2020 sezonunun Mart ayından Avustralya’da başlaması planlanırken, Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok yarış için iptal ve erteleme kararının alınmasının ardından Formula 1 sezonunun ilk 2 yarışı Avusturya’da gerçekleşmişti.Hungaroring Pisti Kısa Tarihçesi

Hungaroing, Maceristan’nın başkenti Budapeşte’de bulunan Formula 1 ve pek çok motor sporu müsabakalarına ev sahipliği yapan pistir. Doğu Avrupa bölgesinde inşa edilmiş ilk pist olan Hungaroing’nin inşasına 1985 yılında başlanmış yalnızca 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.  4,381 KM uzunluğundaki pisttin inşası için 8 milyon Amerikan Doları harcanmıştır. 1986 yılında hizmete sunulan pist, Maceristan’da düzenlenen ilk Formula 1 Grand Prix mücadelesi oldu. 1986’da düzenlenen ilk yarışı, Formula 1 tarihinde önemli bir yeri olan Brezilyalı Nelson Piquet damalı bayrağı ilk geçen isim olmuştur.

Bu pistte en çok kazanan sürücü ise 6 kez dünya şampiyonu olan Britanyalı  yıldız Lewis Hamilton’dur. Toplam 6 kez Macaristan grand prixi birinci bitiren  Lewis Hamilton’un markası McLaren ise toplamda 11 kez Macaristan Grand Prixinden galip olarak ayrılan takım oldu.

SIRALAMA TURLARI SONUÇLARI.Sıralama turları öncesinde pist bölgesinde sağnak yağış beklenmesine karşın yağmur yağmadı ve sıralama seansı kuru zeminde gerçekleşti. Mercedes’in hegemonyası altında sonuçlanan sıralama turlarında birinci sırayı Mercedes’in dünya şampiyonu pilotu Lewis Hamilton 1.13.447’lik derecesiyle elde ederken, Michael Schumacher’in 1.16.207 süresindeki pist rekorunu kırdı. Sezonun ilk yarışında aldığı 5 saniyelik cezanın ardından podyumdan uzak kalan yıldız pilot, bu sezon ikinci, Hungeroring’deki 7. Pole pozisyonunu elde etti.

Hamilton’un takım arkadaşı Fin pilot Bottas, tüm çabalarına rağmen 0.107 saniye geride kalarak ikinci sıraya yerleşti. Mercedesler ilk iki sırayı elde ederken onların arkasında Racing point’in pilotları yer aldı. Lance Stroll, 1.14.377’lik derecesiyle yarışa 3. Sırada başlama hakkı kazanırken takım arkadaşı Sergio Perez ise 4. Oldu.

Sezona istediği gibi başlayamayan Ferrari pilotları Sebastian Vettel ve Charles Leclerc birbirlerine çok yakın dereceler elde ederek 4. Ve 5. Sırada yer aldılar. Bu sezon ilk defa iki Ferrari pilotu sıralama turlarının ikinci seansına dahil olabildiler.

SIRALAMA

Hungaoring Sıralama
 1. LEWİS HAMİLTON (MERCEDES)
 2. VALTTERİ BOTTAS (MERCEDES)
 3. LANCE STROLL (RACİNG POİNT)
 4. SERGİO PEREZ (RACİNG POİNT)
 5. SEBASTİAN VETTEL (FERRARİ)
 6. CHARLES LECLERC (FERRARİ)
 7. MAX VERSTAPPEN (RED BULL RACİNG)
 8. LANDO NORRİS (MCLAREN)
 9. CARLOS SAİNZ JR (MCLAREN)
 10. PİERRE GASLY (TORO ROSSO)
 11. DANİEL RİCCİARDO (RENAULT)
 12. GEORGE RUSSEL (WİLLİAMS)
 13. ALEXANDER ALBON (RED BULL RACİNG)
 14. ESTABAN OCON (RENAULT)
 15. NİCHOLAS LATİFİ (WİLLİAMS)
 16. KEVİN MAGNUSSEN (HAAS F1 TEAM)
 17. DANİİL KVYAT (TORRO ROSSO)
 18. ROMAİN GROSJEAN (HAAS F1 TEAM)
 19. ANTONİO GİOVİNAZZİ (ALFA ROMEO)
 20. KİMİ RAİKKONEN (ALFA ROMEO)
Bir Cevap Yazın