Motor Sporları

Formula 1 Efsanesi/ Alain Prost

Fransız yarış pilotu Alain Prost, 1955 yılında Fransa’nın şatolar diyarı olan Loire bölgesinde dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren çeşitli spor dallarına ilgi duyan Prost, futbol, buz pateni ve güreşle yakından ilgilenmiştir. Prost’un motor sporlarıyla tanışması 14 yaşındayken ailesi ile çıktığı bir seyahat sonucu gerçekleşmiştir. Seyahatleri  sırasında Karting yarışlarını ilk olarak izleyeci olarak katılan Prost, ilerleyen zaman içerisinde direksiyonun başına geçerek Dünya Şampiyonlukları yaşayacağı kariyerinin ilk adımını atmıştır. Onun için bir nevi boş zaman aktivitesi olarak başlayan şey ihtiras ve haz haline geldi. Direksiyon başında oldukça keyifli vakitler geçiren Fransız Pilot için kupalar ve Dünya Şampiyonlukları çok uzakta değildi.

Fransız Dünya Şampiyonu kariyeri süresince farklı lakaplarla anıldı; “Hesap Makinesi”, “Rio Kralı”, ”Profösor”. Avusturyalı eski dünya şampiyonu olan Niki Lauda ise Alain Prost’u “Hız Çocoğu” olarak nitelendirmiştir.



1974’te profesyonel bir yarış pilotu olmak için okuldan ayrılan Prost,  hayatını idame ettirmek için motor tamirciliği yapmaya başladı. 1975 senesinde Fransa Ulusal Büyükler Karting Şampiyonasında birinci oldu. Karting şampiyonasında gösterdiği üstün başarı ve performans onu Formula 3’e geçişini sağladı. 1978-1979 tarihleri arasında Formula 3’te Avrupa şampiyonlukları yaşayan Prost, gelecek vadeden pilotlardan biri olarak gösterilmeye başladı. Formula 1 takımlarının yoğun ilgi gösterdiği Prost, 1980 yılında Mclaren ile anlaştı.

Formula 1’deki İlk Sezonu

Formula 1’de yarıştığı ilk sezonda hayal kırıklarıyla geçti. Dört kez yarışın tamamını bitirebilen Prost, çeşitli sakatlıklar geçirdi. Yaptığı kazaların çoğunun nedeni Mclaren’in mekanik arızaları neden oldu. Yaşanılan bu sıkıntıların ardından Mclaren’den ayrılarak Renault ile Formula 1 dünyasına yeni bir başlangıç yapmaya karar verdi.

Formula 1 kariyerindeki ilk birinciliğini Renault ile 1981 yılında Fransa Grand Prix’inde kazandı. Alain Prost’a göre onun galibiyet serisine başlamasını sağlayan en önemli etken, düşünce biçimindeki değişiklikti. Eskiden Yalnızca “yapabileceğini”düşünen Prost, kazanabileceği “bildiği” an galibiyetlerine yenilerini eklemeye başladı.

Fransız takımı Renault ile geçirdiği 3 sezonda 9 kez birinci olan Prost, kendi takımı tarafından sık sık eleştirilere maruz kaldı. Takımının yönetici ve takım arkadaşı, takım klasmanında bir türlü gelmeyen şampiyonluğu Alain Prost’e bağladılar. Prost oluşan bu tepkilerin ardından Renault’dan ayrılarak 1984 yılında ikinci kez Mclaren ile anlaştı.

İkinci Mclaren Dönemi



1984 yılında ikinci kez Mclarem kokpitine geçen Prost, 6 sezonda 30 yarış galibiyeti elde etti. Prost bu 6 sezon içerisinde 3 kez Dünya Şampiyonu olarak Formula 1 tarihinin en başarılı pilotlarından biri olarak anılmaya hak kazandı. 1987 senesinde 28. Galibiyeti kazanarak “Uçan İskoç” lakaplı Jackie Stewart’ın rekoru egale ederek önemli başarıya daha imza attı. Besbelli, 1980’ler Mclaren takımının altın çağıydı. Sezon içerisinde gerçekleştirilen 16 mücadelenin 15’i Mclaren tarafından ambargoya uğruyordu. Mclaren tarafından kazanılan 15 yarışın 8 tanesi diğer bir Formula 1 efsanesi olan Ayrton Senna kazanırken, kalan 7 yarışı Alain Prost kazanmıştı.

Böylece Formula 1 tarihinin en önemli rekabetlerinden biri doğmuş oldu, Prost / Senna.

Alain Prost / Ayrton Senna Rekabeti

Prost  bir ropörtajında  Senna ile aralarındaki rekabete değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Çok sayıda güçlü rakibim oldu. Mesela sıkı bir savaşçı olan Brezilyalı Nelson Piquet ya da sonralarda beni müthiş kararlılığıyla etkilemeyi başaran Niki Lauda gibi. Ancak herkesin arasından sıyrılan biri vardı: Ayrton Senna. Gerçekten onunla büyük bir rekabet içindeydik. Sürüş stilinin benimkine gittikçe daha çok benzediğini düşünüyordum. Daha da ötesi, iki sene boyunca aynı takımda aynı malzemelerle çalıştık. Özellikle Formula 1’de, takım arkadaşınız en büyük rakibinizdir.

Aramızdaki rekabetin Formula 1’e duyulan ilgiyi artırdığını söyleyebilirim. Bu sporu gittikçe daha popüler hâle getirdik”. 

Profesör olarak anılmaya başlayan Fransız pilot, takım arkadaşı Harika Çocuk Senna’yı geçebilmek için tüm zihinsel gücüne ve kokpit yeteniğini ortaya koymasına karşın Senna’ya yetişmekte zorluk çekiyordu. Bu açıdan Prost, kendini geliştirmek ve ortaya yeni bir sistem koymak durumunda kaldı. Senna’nın aksine yarışa sakin başlayan Fransız pilot virajlarda frenleri fazla kullanmıyor ve lastiklerini fazla yormuyordu. Formula 1 seyircilerin favorileri olması ve Mclaren yönetiminin davranışları, iki arasındaki rekabete yeni bir boyut kazandırıyordu.



Mclaren’in Formula 1 dünyasındaki altın çağı 1980’lerin son dönemine kadar devam etti. Lakin Prost ve Senna arasındaki çekişme giderek daha farklı bir boyut kazanarak tehlikeli duyguların oluşmasına neden oldu. İki takım arkadaşının ilişkisi dostluktan kıskançlığk ve kine dönüşmüştü. Artan rekabetin etkisiyle Prost, Senna’yı aracını herkesin güvenliğini tehlikeye atmakla ve seyircilerin ilgisini çalmakla suçladı. 1991 yılında Fransız pilot kendi isteiğiyle Mclaren’in şampiyonluğuna engel olarak sezon sonunda takımdan ayrıldı.

Ferrari Dönemi

1991’de Mclaren’den ayrılan Dünya Şampiyonu Pilot Prost, yeni sezon için Ferrari ile anlaşma sağladı.

Beklenilen performansın altında kalan Prost, ilk defa yarış kazanamadığı bir dönemin içerisine girdi. Gelmeyen birincilikler için Ferrari yönetimini ve takım arkadaşını suçlaması, ona pek çok eleştirinin gelmesine neden oldu. Ve sezon sonunda Ferrari’den kovuldu.

Williams Dönemi

Ferrari döneminin ardından, bir süre Formula 1’e ara veren Prost 1993 yılında Williams-Renault ile anlaşarak pistlere geri göndü. Williams ile muhteşem bir geri dönüş yapan Prost, son dünya şampiyonluğunu yaşadı. Dünya Şampiyonu olduktan sonra emekliliğini ilan eden Prost, Formula 1 tarihinde en çok yarış ve puan toplayan sürücü olarak adını tarihe yazdırdı. Fransız pilot’un rekorları Michael Schumacher dönemine kırılamadı.

Emeklilik Dönemi

Emeklilik döneminde Televizyon yorumcusu olarak çalışan Alain Prost, 1997 senesinde sürpriz yaparak Ligier takımının yeni sahibi oldu. Takımın adını “Prost Grand Prix” olarak değiştirdi. Lakin siyasal ve ekonomik nedenlerden dolayı takımı daha fazla idare edemeyeceğini düşünerek çekildi.




Categories: Motor Sporları

Tagged as: ,

Bir Cevap Yazın