Futbol

46 Yıl Önce Bugün Galatasaray ve Fatih Terim’in yolları Kesişti

Galatasaray ve Fatih Terim’in yolları bundan 46 sene önce bugün bir daha ayrılmamak üzere kesişti.  Adı Galatasaray ile ayrı tasavvur edilemeyen, kazandığı kazandırdığı kupalar ile dolu bir geçmişe sahip olan, Galatasaraylılar tarafından İmparator olarak görülen Fatih Terim’in hikayesi.Terim, 4 Eylül 1953’te Adana’nın, Ceyhan İlçesine yakın olan Gökseliye kasabasında dünyaya geldi. Yoksul bir aile olan Nuriye ve Talat Terimin çiftinin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açan Fatih, erken yaşta ağır işlerde çalışarak çalışmanın, para kazanmanın, alın terinin ne olduğunu öğrenmişti.  Hırsını, pes etmemeyi, o dönemlerde öğrenen Fatih, işlerden artan zamanında, tüm enerjisini sokakta futbola veriyordu. Kendini futbola verdiği kadar derslerine veremeyen Terimin için hayatın merkezi futbol olmuştu. Topa dokunmadan, futbolu hissetmeden, düşlemeden saatleri geçmeyen Fatih, babasının ricasını kırmayarak Motor Sanat Enstitüsüne girmeyi kabul etti. Lakin, ikinci sınıfta devamsızlık nedeniyle okulu bıraktı.

Futbola ilk adımını Ceyhanspor’la attı. Ceyhansporlarla birlikte attığı bu adım ilerde onu Türkiye’de “İmparator” İtalya’da  “Grande Terim” olarak anılmasının kapısını araladı. İlk sıçramasını CeyhanSpor’dan Adana Demirspor’a transfer olmasıyla yaptı.

Azmi,hırsı, sahada içinde mağlubiyete isyan eder hali onu Adana Demirspor’un en önemli yıldızı haline getirdi. Dönemin Adana Demirspor yönetimi onun sahadaki isyanına, hırsından etkilenerek ve onu kaybetmemek için diğer oyunculardan habersiz olarak Fatih’e 150 milyon lira aylık ödeme yapmaya başladılar. Hayatındaki biricik gaye olan futbol ve futboldan para kazanmak onun oyununu pozitif yönde değiştirdi. Eskisinden daha çok sorumluluk alan Terim, 3 yıl sonra henüz 19 yaşındayken  Adana Demirspor kaptanlığına yükselecektir. Golcü olarak başladığı futbolda bu yıllardan sonra libero olarak devam eder.Adana Demirspor’un ikinci ligden 1.lige yükselişiyle beraber oynadığı futbolla Terim, tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. O dönemde ilk kez ümit milli takım kadrosuna davet edilir.Adana Demirspor’da 6 yıl oynayan Fatih, 8 Temmuz 1974 tarihinde hayatının dönüm noktalarından birini yaşayarak Galatasaray’a transfer oldu.Fatih Terim Galatasaraylı oluşunu şu şekilde anlatmıştır: “Romanya milli maçından sonra İstanbul’a dönmüştük. Galatasaraylılar, beni havalimanından alıp kulübe götürdüler. Bu arada Adademirsporlular araya girmek istediler; ama ben kararımı vermiştim. Galatasaray’a gönülden gönülden evet dedim.”

Galatasaray. Fatih için 1 milyon 400 bin lira ödemişti. Artık top Fatih’in ayağındaydı, Galatasaray’la birlikte daha çok çalışıp zaferler kazanacağı yeni bir dönem başlamıştı.

Başka bir röportajında hep Galatasaraylı olduğunu ve Galatasaray’dan başka bir takımda oynayamayacağının altını çiziyordu: “ Ben hep Galatasaraylı kaldım. Ben Galatasaray’dan başka yerde oynamadım. 3 misli 5 misli falan teklifler vardı, ama ben hep boş kağıda imza attım. 74’te , son transferime bir hiddetle ve kararlılıkla girdim Hasnun Galip’teki meşhur masanın ucuna.  Girdim dedim ki  ‘Allah aşkına bana bir lira verin; ama imzamın karşılığındaki o duyguyu hiç yaşamadım’dedim. Alp Yalman bir sürprizle karşılaşmış gibi ‘Eski köye yeni adet getirme kaptan, rica ediyorum at hemen hiç öyle bir şey yok ‘dedi. Attık imzayı ‘Özür dileriz yanlış bir şey söyledik’dedik çıktık.’’

Fatih Terim kariyerinin sonu olan 1985’e kadar Galatasaray için mücadele etti.

Futbolculuğu kadar jübilesi de havalı olmalıydı. Jubilesi için, Ali Samiyen Stadına helikopterle inerek Türk Futbol tarihinin en unutulmaz anlarından birini yaşattı.
Bir Cevap Yazın