Genel

Fenerbahçe Beko’da Belirsizlik Son Buldu

Tecrübeli hoca Obradovic ile yolların ayrılmasının ardından Fenerbahçe Beko’nun hangi koçla anlaşacağına dair pek çok iddia ortaya atılmıştı.. Bugun bu iddialara bir yenisi eklenerek, Fenerbahçe Beko’nun Sırp İgor Kokoskov ile anlaşma sağladığı duyuruldu. Fenerbahçe Beko’nun daha önce Sarunas Jasikevicius ile ilgilendiği iddia edilmiş olsada genç çalıştırıcı Barcelona’nın yolunu tuttu. Galatasaray Doğa Sigorta’nın başarılı antrenörü Ertuğrul Erdoğan’ın Fenerbahçe Beko’nun başına geçeceği iddialarına karşın böyle bir girişimin olmadığı ortaya çıktı. Koskov’un ikna eden isimse Fenerbahçe Beko’nun eski yıldızı Bogdan Bogdanovic’in olduğu belirtiliyor.İgor Kokoskov kariyeri

Genç yaşında geçirdiği trafik kazasının ardından basketbol kariyeri başlamadan biten Kokoskov, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen basketboldan bir an olsun uzaklaşmadı. Henüz 24 yaşında olmasına karşın Sırpistan’nın köklü kulüplerinden biri olan OKK Beograd altyapısında antrenörlük görevini üstlenen başarılı hoca burada göstereceği başarılar neticesinde Sırp basketbolunun lokomotifi olan Partiza’nın genç takımının başına getirildi. Başarılı geçen dönemin ardından Amerika’nın yolunu tutan Kokoskov, 1999 yılında NCAA’da mücadele eden Missouri Üniversitesi’nde yardımcı antrenör olarak göreve başladı. 2000 yılından Amerika’nın ve Dünya’nın en büyük basketbol organizasyonu olan NBA görev alan Kokoskov, Amerikalı olmayan ilk yardımcı antrenör olurken, 2018 yılında Phoneix Suns’ın başına geçerek, Nba’da ilk Amerikalı olmayan yardımcı antrenörlük unvanın yanına Nba tarihindeki ilk Avrupalı baş antrenör olma unvanına sahip olmuştur. NBA’da görev almasına karşın Avrupa ve Dünya basketbolundan uzak kalmayan Kokoskov, Gürcistan ve Slovenya milli takımlarınıda çalıştırmıştır. 2017 yılında Türkiye’de düzenlenen Avrupa Basketbol şampiyonasında altın madalya kazanarak önemli bir başarının mimari oldu.

Obradovic’in öğrencisi!

Nba’ın çeşitli takımlarında görev alan Kokoskov, 2004-2005 yıllarında Sırpistan Milli Basketbol takımında Zeljko Obradovic’in yardımcısı olarak görev aldı.

Listeyi verdi

İgor Koskov’un Fenerbahçe Beko ile anlaşma sağladığı iddialarının ardından, Koskov’un  takımda mutlaka görmek istediği oyuncuların listesini Fenerbahçe Beko başkanı Ali Koç’a ilettiği öne sürüldü. Gigi Datome’nin Fenerbahçe Beko’dan ayrılmasının ardından Kokoskov bu mevkiye Sloven milli basketbolcu Zoran Dragic’i istiyor. Geçtiğimiz günlerde Baskonia ile şampiyonluk sevinci yaşayan Dragic ise bu transfere olumlu yaklaşıyor.Sürdürülebilir başarının genç oyuncularla mümkün olabileceğini düşenen tecrübeli çalıştırıcı Fransa’nın LOLC Asvel takımında forma giyen 19 yaşındaki oyun kurucu Theo Maledon ile yakından ilgileniyor. Fenerbahçe Beko’nun Euroleague ve lig fikstürünün sıkışık olarak ilerleyeceğinin farkında olan Kokoskov, rotasyonunda altyapıdan çıkan genç oyunculara şans vereceği düşünülüyor.

Categories: Genel

Bir Cevap Yazın