Kitesurf

Kitesurf’e Başlamak İsteyenler için Ekipman ve Eğitim

Kitesurf her geçen gün popülerliğini arttırıyor ve adrenalin bağımlılarının bir numaralı aktivitesi haline geliyor. Kitesurf, kendi kendinize kalabildiğiniz, dinginlik veren ve aynı zamanda sizi sıkmayan tamamen adrenalin dolu bir spor. Fakat tabi ki adrenalin duygusunu yaşayabilmeniz için gerekli ekipmanlarınız ve eğitiminizin olması gerekiyor. Yani elinize barı aldığınız gibi havada uçmaya başlamanız biraz zor bir ihtimal, öncelikle suyun üstünde boardda durmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Makalemize geçmeden önce, bahsettiğimiz bar, board, kite, harness ve lines gibi terimlerin ne demek olduğunu öğrenelim. Bu terimleri bildikten sonra makalemiz yeni başlayanlar için daha anlamlı hale gelecektir.Kitesurf Ekipmanları

Kite

Türkçesi uçurtma anlamına gelmektedir. Farklı boyutlarda buluna bilen kite, farklı rüzgar zamanlarında ve kilonuza göre bu boyutlarda kullanılmalıdır. Her kişi için rüzgarın durumu da farklılaşabileceği için, ekipmanları satın almak isteyenler için kite alma arzunuzu biraz erteleyin onun yerine gideceğini kite okulunda o günün rüzgarına göre uygun bir kite kiralamanızı ve tatil boyunca okulun envanterinden faydalanmanızı tercih etmeniz de fayda var.

Board

Türkçesi tahta anlamına gelmektedir. Board rüzgarın etkisi ile suyun üstünde gitmenizi sağlayan ekipmandır. Boyunuza göre farklı boyutlarda kullanmanız gereken boardlar çoğu kez bir kez alınması yeterlidir. Bu sebeple isteyenler board edinebilir.

Bar

Bar yardımı ile uçurtmaya gelen rüzgarın şiddetini ayarlayabileceğiniz gibi yönünüzü, zıplayabilmenizi sağlar. Ayrıca, güvenlik sistemleri de barın bağlıdır.

Lines (Uçurtma İpleri)

İpler, bara bağlıdır ve sizin ne tarafa gitmek istediğinizi kite şeklini yani rüzgarın şiddetini ne kadar kullanmak istediğinizi bardan alıp kite a iletirler. Ayrıca bara bağlı olan bütün güvenlik sistemleri bu ipler ile bağlantılıdır. Eğitim sırasında, bar ve iplerin önemi daha detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Harness

Harness sizi kite a bağlar, bu sayede uçurtmanızı kol gücü ile kontrol altına tutmak zorunda kalmazsınız. Harness, tamamen sizin konforunuz için tasarlanmıştır. Harness 2 farklı türde bulunmaktadır, bunlar waist ve seat olarak adlandırılır. Yapacağınız tür ile seçeceğiniz harness bağlantılıdır. Freestyle yani zıplayarak hareketler yapmak isteyenler genelde waist harness tercih ederken, yeni başlayanlar seat harness tercih etmektedirler.Kitesurf Eğitimi

Kitesurfe başlamak isteyenler, kesinlikle öncesinde bir eğitim almak zorundalar. Eğitim genel olarak 2 ayrı bölümden oluşmaktadır. Fakat bu bölümlere geçmeden önce, sonrasında zorluk çekmemeniz için, kitesurf eğitiminiz boyunca kafanızı saran ve kolay kolay gözünüzden düşmeyecek bir gözlük edinmenizi, bol bol güneş kremi edinmenizi tavsiye ederiz. Eğitim boyunca, yukarıya uçurtmaya doğru bakacağınız için güneşten dolayı yanabilirsiniz.

Ortalama 8 – 10 saat kadar sürmektedir ve burada öğretilen kite yani uçurtmayı kontrol etmenizdir. Sonrasında 3 – 4 gün boyunca, deniz eğitiminiz olmaktadır, su da ki eğitiminiz de boardsuz bir şekilde suyun üstünde yüzer vaziyette kaydığınız bodydrag (istenmeyen bir durumda hayat kurtarabilir) ile başlayarak ve kite kontrollerini oturtana kadar devam eder. 3 – 4 günlük su eğitiminiz rüzgarın durumuna göre uzayabilmektedir.

Temel eğitimi tamamladıktan sonra, biraz daha ileri seviye eğitim için antrenörünüz ile devam edebilirsiniz. Bu ileri eğitimde, suya girmeden dönme karşıdan gelen başka bir sörfçü ile karşılaştığınızda nasıl başa çıkabilirsiniz. Rüzgar üstüne nasıl çıkılar vb. gibi bir çok konuya hakim olacaksınız sizin ve etrafınızdakilerin güvenliği için bunun eğitimini almanız önemli.

Kitesurf e Gitmek İsteyen Kite Plajını Neye Göre Seçmeliler?

Kite için olmazsa olmaz 2 unsur var, bunlar rüzgar ve denizdir. Fakat, rüzgarın yönü de özellikle yeni başlayanlar için oldukça önemli bir konu, rüzgarın denizden kıyıya doğru veya kıyıya paralel esmesi güvenliğiniz için önemlidir. Kıyıdan denize doğru esen bir rüzgarın sizi sürekli olarak açığa sürüklemesi çok olası bir durumdur ve eğer rüzgar üstüne çıkmak konusunda eksikleriniz var ise kıyıya dönebilmeniz için bir bot gerekebilir. Rüzgarın yönünü anlamak için kite plajlarında olan rüzgar güllerine dikkat edebilirsiniz.

Kitesurf’e başlamak isteyenler fakat nereye gitmek istediğini bilemeyen için hazırladığımız makalemize buradan ve haftalık rüzgar durumu makalemize buradan ulaşabilirsiniz.Kitesurf Ne Kadar Tehlikeli?

Kitesurf, eğer temkinli olursanız ve acemilik döneminizde kask vb. koruyucu ürünlerinizi taktığınızda olası risklerden kendinizi korumuş olursunuz. Enerjinizin tuttuğu iyi bir eğitmende ilerisi için iyi bir yatırım olacaktır.

Şunları unutmayın;

  • Özellikle zıplamaya yeni başladığınız dönemlerde kıyıdan uzakta bir şekilde zıplayın.
  • Denizden kıyıya veya kıyıya paralel rüzgarlarda suya çıkın.
  • Uçurtmanızın güvenlik sistemlerine hakim olun.
  • Diğer sörfçülerin nerede olduğuna dikkat edin.
  • Güneşten kendinizi koruyun.

Categories: Kitesurf, Su Sporları