Basketbol

Fenerbahçe Beko’da Koç Arayışı

7 sezonluk Obradovic döneminin ardından Fenerbahçe Beko’da koç arayışları devam ediyor. 1999-2012 yılları arasında Panathinaikos takımını başarıdan başarıya koşturan Sırp hoca, 2013 yılında Fenerbahçe Beko’nun başına geçti. Tecrübeli hocanın takımın başına gelmesiyle birlikte, Fenerbahçe Beko, kulüp tarihindeki en başarılı dönemini geçirmekle birlikte Avrupa Basketbol devlerinin arasına girdi. Fenerbahçe Beko’nun 7 sene boyunca başında bulunan Obradovic, 4 Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası, 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 1 EuroLeague şampiyonluğu yaşadı. Takımını 5 kez EuroLeague final- four’u ve 3 kez EuroLeague finaline taşıyan tecrübeli hoca 2020/2021 sezonunda Fenerbahçe Beko’nun başında olmayacak.  Covid-19 salgınının etkisiyle beraber Türkiye’de ve Dünya’da pek çok kulüp mali olarak küçülmeye giderken, Fenerbahçe Beko’da maliyetleri düşürmek için transfer ve maaş bütçesinde kesintiye gitme kararı aldı. Bu kararın ardından, kulüp başkanı Ali Koç ile görüşen Obradovic, istediği bütçenin uygun görülmemesinin ardından Fenerbahçe Beko’dan ayrıldı.Sırp hoca Obradovic’in ayrılmasının ardından, Fenerbahçe Beko taraftarının sevdiği isimlerden biri olan Luigi (Gigi) Datome’de Fenerbahçe Beko’dan ayrıldı.w

İddialara göre

Türk basınında çıkan haberlere göre Fenerbahçe Beko, Galatasaray Doğa Sigorta’nın başarılı çalıştırıcısı Ertuğrul Erdoğan’ı takımın başına getirmek istiyor. Sahip olduğu küçük bütçe ve dar kadrosuna rağmen 51 yaşındaki hoca, Galatasaray Doğa Sigortayla ligde 16 galibiyet ve 7 mağlubiyet alırken, takımı Euro Cup’ta önemli sonuçlar elde etti.

Son günlerde ortaya atılan bir diğer önemli isim ise Obradovic’in öğrencisi Litvanyalı çalıştırıcı Jasikevicius’un Fenerbahçe Beko ile anlaşmaya yakın olduğu. 44 yaşındaki çalıştırıcı, 2014-2016 tarihleri arasında Zalgiris Kaunas’ın asistan koç görevini yürütmesinin ardından, 2016’dan itibaren takımın başına geçti. 2016 itibaren Jasikevicius önderliğinde Litvanya ligine ambargo koyan Zalgiris Kaunas, EuroLeague’de ise sahip olduğu düşük bütçeye rağmen Avrupa’nın önemli kulüplerine karşı önemli sonuçlar elde etti.