Basketbol

Basketbol Topunu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Basketbola yeni başlayanlar için basketbol topunun farklı türleri olabileceğini ve top seçiminin oyun içerisinde ne kadar önemli bir etken olduğunu sizler için araştırdık.2010’lu yılların başlarında ortalama 30 – 50₺ olan iyi toplar bugünlerde çok daha yüksek fiyatlara satılmakta, bu nedenle iyi bir araştırma yaparak sizi mutlu edecek topa ulaşmanız için sizlere hem kendinize uygun topu nasıl seçeceğinizi hem de bizim seçtiğimiz bazı topları tanıtacağız.Basketbol topu, oyun esnasında sekmesinden, tutuş hissiyatına kadar birçok farklı unsuru göz önüne alarak tasarlanmaktadır. Bunun için öncelikle oyun alanınıza karar vermelisin eğer salonda (parke) oynayacaksanız farklı dışarıda (beton) oynayacaksanız farklı bir top seçimi yapmanız gerekiyor. Bunun için topun malzemesini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Yaşınızda ve el genişliğinize uygun olan bir basketbol topu seçiminizi kolaylaştıracak bir diğer unsur ise basketbol topunun numarası, sizler için topun malzeme ve numaralarına göre seçim yapabilmeniz için detaylı bir bilgilendirme hazırladık.

Basketbol Topu Seçiminde Malzeme

Basketbol Topu Malzemesi

Eğer dış ortamda basketbol oynamayı tercih edenlerdenseniz, kauçuk basketbol topu sizler için uygun olacaktır. Kauçuk basketbol topu suya karşı dayanıklı bir malzeme olmasından dolayı yağmurdan sonra bile basketbol topundan  performans almanızı sağlayacaktır. Kauçuk basketbol topu, dış ortamlar için tasarlandığından dolayı daha iyi zıplama (sekme) özelliklerine sahiptir.Eğer ki salonda yani parke bir ortamda basketbol oynayacaksanız, bunun için uluslararası basketbol federasyonu FIBA’nın da resmi maçlarda kullandığı deri, yani kompozit malzemeden üretilen basketbol topu sizin için uygun olacaktır internet aramalarınızda profesyonel basketbol topu olarak da karşınıza çıkabilen deri basketbol topu dış alan için tasarlanan toplara göre daha az zıplama (sekme) özelliğine sahiptir, bu da parke ve beton arasındaki farktan ortaya çıkmaktadır.

Numaraya Göre Basketbol Topu Seçimi

Aynı kıyafetlerde olduğu gibi bu numaralar topun beden ölçüleri gibidir, yaşınıza ve el büyüklüğünüze bir orantı ile kendinize en uygun topu seçmeniz için basketbol topu numaralarının ne anlama geldiğini sizler için derledik.

3 Numara Basketbol Topu

Çevre Ölçüsü: 56-57 cm.

Ağırlık: 297-348 gr.

Yaş Aralığı: 5-8 yaş

5 Numara Basketbol Topu

Çevre Ölçüsü: 70-71 cm.

Ağırlık: 396-453 gr.

Yaş Aralığı: <11 yaş

6 Numara Basketbol Topu

Çevre Ölçüsü: 72-75 cm.

Ağırlık: 510-566 gr.

Yaş Aralığı: 11-13 yaş (Erkek)

Zıplama Özelliği: 130 cm (180cm’den bırakıldığında)

7 Numara Basketbol Topu

Çevre Ölçüsü: 75-78 cm.

Ağırlık: 567-650 gr.

Yaş Aralığı: >13 yaş

Zıplama Özelliği: 130 cm (180cm’den bırakıldığında)

Sizin İçin Seçtiğimiz En İyi Basketbol ToplarıSpalding TF – 150

Yılların eskitemediği tasarım, 2000’lerin ortasından bu yana en çok rağbet gören topların başında gelen Spalding TF-150, 5 – 6 ve 7 numaralarını piyasada bulabilirsiniz. Dış ortam için tasarlanan ve kauçuk maddeden üretilen Spalding TF – 150 iyi bir kavrama sağlamaktadır.

Ort. Piyasa Değeri: 70-100₺

Nike Dominate 7

Yıllardır piyasada bulunan Nike ın dominate serisinin 7 numara topu, sokak topları arasında görüntü ve performansı ile profesyonel yani deri basketbol toplara en yakın olan bu basketbol topu, senelerce kullanabileceğiniz ve her mevsime uygun bir toptur. İnternet alışverişinden Nike Dominate 7’yi almak isteyenler için bir dipnot, Nike Baller ile karıştırmamaya dikkat edin lütfen.

Ort. Piyasa Değeri: 90-100₺

Molten BGR6

Molten marka olarak spalding ve nike kadar bilindik olmasada FIBA onaylı Molten BGR6, bir zamanlar Türkiye Basketbol liginde de kullanılmıştı. Molten BGR6 hem salon hem de dış ortam için üretilen iki farklı modele sahip, fakat sokak versiyonu salon ortamı kadar başarılı değil. Yani salon ortamında oynayacaksanız, uzun yıllar kullanabileceğiniz bir basketbol topu.

 Ort. Piyasa Değeri: 90-100₺

Spalding NBA Platinum Outdoor

Spalding tarafından, dış ortamlar için özel tasarlanan bu bir nevi sanat eseri model, derin kanalları sayesinde çok iyi bir tutuş sağlar. Aynı zamanda pütürlü yüzeyi, şut atışlarınızda topu daha iyi kavrayabilmenizi sağlar. Spalding’in dış ortamlar için kullandığı Legacy™ malzeme ile, nemli ve ıslak ortamlarda da toptan tam bir performans almanızı sağlar. Alıp yıllarca bir daha top almayı düşünmeyeceğiniz Spalding NBA Platinum ile basketbolun keyfini sonuna kadar yaşabilirsiniz. Fakat, her sektörde olduğu gibi özel malzemeler gibi özellikler ucuza gelmiyor. Seçtiğimiz diğer ürünlere nazaran neredeyse iki kat fiyat farkı olan bu ürün için kesenin ağzını biraz açmak gerekecek.

Ort. Piyasa Değeri: 200-250₺

Spalding Tacksoft

NBA Platinum Outdoor ürününde bulunan özellikleri salon içinde uygulayan Spalding Tacksoft modelini, farklı boyutlarda bulabilirsiniz. Aynı zamanda dış ortam versiyonu da bulunan Spalding Tacksoft, iç ortamda ulaştığı başarıya dış ortam için ulaşamamış. Bu nedenle salon topu olarak listemizde yerini buldu.

Ort. Piyasa Değeri: 300-350₺