Basketbol

Gigi Datome Fenerbahçe Beko’dan Ayrıldı

Fenerbahçe Beko’da ayrılıklar tüm hızıyla sürmeye devam ediyor. Başarılı koç Zeljko Obradovic’in takımdan ayrılmasının ardından, 32 yaşındaki İtalyan basketbolcu Luigi Datome’de  takım ayrılan ikinci isim oldu. Yeni sezon öncesi Fenerbahçe Beko, takımın giderlerini düşürmek amacıyla yıldız oyuncularına veda ediyor. 2020/2021 sezonu için Obradovic’in istediği transfer ve maaş bütçesine sıcak bakmayan Sarı Lacivertliler ilk olarak Sırp hocayla yolunu ayırmıştı. Bu ayrılıktan kısa bir süre sonra Fenerbahçe Beko’dan ayrılan ikinci isim Gigi Datome oldu.

Fenerbahçe Beko’dan Gigi ile ilgili Resmi Açıklama Geldi

Fenerbahçe Spor Kulübü, resmi internet sitesi üzerinden İtalyan forvet Luigi Datome ile yolların ayrıldığını açıkladı. Yapılan açıklamada yer verilerin ifadeler;

“2015-2016 sezonundan bu yana formamızı giyen ve bu süreçte elde ettiğimiz tarihi başarıların en önemli mimarlarından biri olan Gigi Datome, mevcut sözleşmesini kulübümüz ile anlaşarak sonlandırmış ve kariyerine farklı bir takımda devam etme kararı almıştır. Gigi Datome’nin Fenerbahçe formasını terlettiği süre boyunca takımımıza katkıları, yalnızca attığı sayılar ya da yaptığı istatistikler ile sınırlı kalmamıştır. Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın asla pes etmeyen karakterinin en önemli temsilcilerinden biri olan Gigi, soyunma odamızda yaratılan ve parkeye de yansıyan ekip ruhunun kilit isimlerinden biri olmuştur. Takımımıza basketbol oyununun her anında ve alanında üstün katkıları olan Datome, saha dışında sergilediği örnek sporcu duruşuyla da bizleri her daim gururlandırmış, ülkemize olan bağlılığı ve sevgisiyle de hepimizin takdirini kazanmıştır.

Gigi Fenerbahçe Beko’ya Veda Etti

Fenerbahçe basketbolunun unutulmazları arasındaki yerini çoktan almış olan Gigi Datome’ye  kulübümüze yaptığı katkılardan dolayı teşekkür eder, kariyerinin geride kalan bölümünde kendisine sonsuz başarılar dileriz.” Fenerbahçe Spor Kulübü.

Gigi Datome’nin Kariyeri

Basketbol kariyerine 2003 yılında Montepaschi Siena takımında başlayan İtalyan forvet, sırasıyla Scafati Basket, Virtus Roma, Detroit Pistons, Boston Celtics ve Fenerbahçe Beko formaları giydi. Transfer olduğu günden itibaren başarılı bir form grafik gösteren Datome, Obradovic’in takımda en güvendiği isimlerden biri olurken Fenerbahçe Beko taraftarlarının da sevgisini kazandı. Sarı lacivertli formayla geçirdiği 5 sezon içerisinde; 1 EuroLeague, şampiyonluğu, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu ve 3 kez Basketbol Süper Ligi şampiyonluğu kazandı. Fenerbahçe Beko’dan ayrılan Luigi Datome’nin ülkesinin önemli temsilcilerinden biri olan Olimpia Milano ile anlaştığı belirtildi.

Tecrübeli çalıştırıcı Obradovic ile yolların ayrılması medya’da sıksık gündeme gelen başlıklardan biri olurken, Datome’nin ayrılığı Fenerbahçe Beko taraftarlarında hüzne sebep oldu. Datome’nin ayrılığının ardından kulislerde Sloukas, Sinan Güler Ve Nando De Colo ile yolların ayrılacağı konuşulmakta.

Gigi Datome ise sosyal medya hesabı üzerinden teşekkür ve veda mesajı yayınladı.

“Sizlere gerçekten kalbimin en derinliklerinden teşekkür etmek istiyorum. Kariyerimde yeni bir meydan okumaya atılmama izin veren kulübüme teşekkür etmek istiyorum. Teşekkür etmem gereken çok insan var ve ben listeleri sevmiyorum. Kişisel olarak teşekkür etmem gerekenlere ulaştım. Burada da bana özgüven ve sorumluluk veren, destek olan, güvenen, daha iyi bir insan ve oyuncu olmama yardımcı olan ve nasıl kazanacağımı öğreten herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu grup tüm Fenerbahçe ailesi’ni, Fenerbahçe’de oynarken çalıştığım iki başkanımdan beni alkışlayan son taraftara kadar herkesi kapsıyor. Gerçekten teşekkür ediyorum. Bu beş senede, Fenerbahçe forması için her şeyimi, verdiğimi hissettim, ama karşılığında sizlerden daha fazlasını aldım.

Her zaman sizin olan,
Gigi