Basketbol

Galatasaray Basketbol Takımında Yaprak Dökümü

Gün geçmiyor ki Galatasaray basketbol şubesi ile ilgili yeni gelişmeler ortaya çıkmasın. Kadın basketbol takımının kaptanı ve kulüple özdeşleşmiş isimlerinden biri olan Işıl Albenin ve milli takım için önemli isimlerden biri olan Tilbe Şenyürek’in takımdan ayrılması basketbol şubesinde ilk çatırdamaları ortaya çıkartırken taraftarın tepkisine neden oldu.

 Işıl Alben sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamaya göre: “Kulübümüm 31 Ocak 2020 tarihinde yeni sezon sözleşmemi tek taraflı olarak feshetti. Şubat’ın ilk haftasında görüşmeye çağrıldım ve üzerime düşen fedakarlığı yapmaya hazır olduğumu söyledim. Yöneticilerimizin uygun gördüğü, feshedilen sözleşmemin yaklaşık yüzde 40’ına denk gelen indirimi yapıp yeni sözleşmeyi kabul ettim. Aradan 4.5 ay geçmesine rağmen şube profesyonellerinden tarafıma bir sözleşme gelmemesi benim için takımda istenmediğimin bir kanıtı oldu.Bu şartlar altında 12 senedir gururla taşıdığım 10 numaralı formamdan “şimdilik” ayrılıyorum. Galatasaray’a ve sizlere olan sevgim ben nefes aldığım sürece devam edecek. Desteğini ve elini her zaman sırtımda hisettiğim Fatih Terim hocama, Sayın Başkanım Mustafa Cengiz’e, tüm Galatasaray camiasına ve siz büyük Galatasaray taraftarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Şimdi profesyonel sporculuk kariyerime başladığım ve Galatasaray’a transferimde en büyük pay sahibi olan eski takımım BOTAŞ Spor’a geri dönüyorum. Nerdeyse 48 saat içinde bu transfere karar verip gerçekleştiren Botaş Spor Kulübü Başkanı Sayın Kerim Taşkıran’a ve yönetimine teşekkür ediyorum.”

Işıl Alben

Taraftarın sosyal medyada oluşturduğu tepki ve basketbol şubesinde görev almış önemli kişilerin ve takımda görev almış eski oyuncuların girişimi sonucunda basketbol şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyeleri Ömer Cansever, Mahmut Recevik ve Erol Özharmancı görevlerinden alırnırken, Dorukhan Acar,  İlber Aydemir  ve Oytun Özer basketbol şubesinin yeni sorumluları olarak atandı. Yaşanan bu değişikliklerle birlikte Genel menejer olan Ömer Yalçınkaya ile yollar ayrıldı.

Kadın basketbol takımında yaşanan olumsuzların sonucunda görev değişikliğine gidilirken, bu yaşanan olaylar erkek basketbol takımını da etkiledi.

2019/2020 Türkiye İNG Basketbol liginde amaçları dahilinde oldukça başarılı bir grafik gösteren Galatasaray basketbol erkek takımı özellike 9 yıl sonra Ülker Sports Arena’da Fenerbahce Beko’yu oynadığı güzel oyunun sonucunda mağlup ederken taraflı tarafsız pek çok kişinin takdirini kazandı.

Galatasaray Erkek Basketbol Takımı

Koronavirüs salgınının Türkiye’de yayılmasıyla birlikte Türkiye Basketbol Federasyonu, mevcut tüm ligleri iptal etti.  

2018/2019 yaz transfer döneminde takıma dahil olan Amerikalı Gard Aaron Malik Harrison, 2019/2020 sezonunda da gösterdiği üstün performansla birlikte EuroLeague ekiplerinin dikkatini üzerine çekti. Zalgiris, Panathinaikos, Barcelona gibi ekiplerin skorer gradı transfer etmek için girişimlerde bulunacağı iddia edildi. Yoğun fikstürde Galatasaray’ın rotasyonunda önemli isimlerden biri olan Can Korkmaz ise resmen Türk Telekom basketbol takımı ile anlaştı. Can Korkmazın gidişinin ardından, genç pivot Ege Arar’ında takımın ayrılacağı kulislerde konuşulan gelişmelerden biri.