Motor Sporları

Formula 1 Sezonu Ne Zaman Başlıyor? – 2020 Takvimi

Formula 1 heyecanı başlıyor, formula 1 tutkunları için sizlerle 2020 takvimini ve pist özelliklerini bir araya getirdik. Formula 1 heyecanımıza ortak olmak için bu heyecan verici serüven boyunca haberleri, sonuçları sportingen.com aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Avusturya Grand Prix – 05 Temmuz

RedBull Ring
03 Temmuz Cuma – Pratik
04 Temmuz Cumartesi – Sıralama
05 Temmuz Pazar – Yarış

Styrian (Avusturya) Grand Prix – 12 Temmuz

RedBull Ring
10 Temmuz Cuma – Pratik
11 Temmuz Cumartesi – Sıralama
12 Temmuz Pazar – Yarış

Macaristan Grand Prix – 19 Temmuz

Hungaroring
17 Temmuz Cuma – Pratik
18 Temmuz Cumartesi – Sıralama
19 Temmuz Pazar – Yarış

Britanya Grand Prix – 02 Ağustos

Silverstone
31 Temmuz Cuma – Pratik
01 Ağustos Cumartesi – Sıralama
02 Ağustos – Yarış

Britanya Grand Prix – 09 Ağustos

Silverstone 70. Yıl Özel Yarışı
07 Ağustos Cuma – Pratik
08 Ağustos Cumartesi – Sıralama
09 Ağustos Pazar – Yarış

Belçika Grand Prix – 30 Ağustos

Spa-Francorchamps
28 Ağustos Cuma – Pratik
29 Ağustos Cumartesi – Sıralama
30 Ağustos Pazar – Yarış

İtalya Grand Prix – 06 Eylül

Autodromo Nazionale Monza
04 Eylül Cuma – Pratik
05 Eylül Cumartesi – Sıralama
06 Eylül Pazar – Yarış

Singapur Grand Prix – 20 Eylül – İptal Edildi

Korona virüs dolayısı ile Singapur Grand Prix iptal edildi.

Rusya Grand Prix – 27 Eylül

Sochi Autodrom
25 Eylül Cuma – Pratik
26 Eylül Cumartesi – Sıralama
27 Eylül Pazar – Yarış

Japonya Grand Prix – 11 Ekim – İptal Edildi

Korona virüs dolayısı ile Japonya Grand Prix iptal edildi.

Amerika Grand Prix – 25 Ekim

Circuit of the Americas
23 Ekim Cuma – Pratik
24 Ekim Cumartesi – Sıralama
25 Ekim Pazar – Yarış

Meksika Grand Prix – 01 Kasım

Autodromo Hermanos Rodriguez
30 Ekim Cuma – Pratik
31 Ekim Cumartesi – Sıralama
01 Kasım – Yarış

Brezilya Grand Prix – 15 Kasım

Autodromo Jose Carlos Pace
13 Kasım Cuma – Pratik
14 Kasım Cumartesi – Sıralama
15 Kasım Pazar – Yarış

Abu Dhabi Grand Prix – 29 Kasım

Yas Marina Circuit
27 Kasım Cuma – Pratik
28 Kasım Cumartesi – Sıralama
29 Kasım Pazar – Yarış

Bu sene yapılacak Grand Prix takvimini sizler için burada paylaştık, peki pistler özellikleri ve tarih en çok hangi sürücüler bu Grand Prix’lerin galibi oldu. Gelin pistlerin detaylarına birlikte bakalım.

Avusturya Grand Prix

İlk olarak 1 Eylül 1963 yılında Formula bir turnuvasında kullanılan Avusturya pisti, 71 turda tamamlanan pistin, toplam uzunluğu 4.318 KM bütün yarış boyunca kat edilen yol ise 306.452 KM’dir. Bugüne kadar, Avusturya grand prix’i en çok kazanan Fransız sürücü Alain Prost 1983, 1985 ve 1986 yılları olmak üzere tam 3 kere Avusturya grand prixi birinci olarak bitirmişti. En çok kazanan marka ise McLaren. Formula 1’in en basit pistlerinden olan Avusturya’da sadece 8 adet viraj bulunmaktadır.

Avusturya Grand Prix - RedBull Ring
Avusturya Grand Prix – RedBull Ring

Macaristan Grand Prix

Macaristan Grand Prix - Hungaroring
Macaristan Grand Prix – Hungaroring

1936 yılında kullanılmaya başlanan 4,381 KM uzunluğundaki pistte 70 turluk toplam yarış boyunca 306,663 KM yol kat edilmektedir. Bu pistte en çok kazanan sürücü ise yeni yılların yükselen yıldızı İngiliz sürücü Lewis Hamilton toplam 6 kez Macaristan grand prixi birinci bitirdi, Lewis Hamilton’un markası McLaren ise toplamda 11 kez Macaristan Grand Prixinden galip olarak ayrılan takım oldu. Sadece 14 virajdan oluşan bu pistte, yüksek hızlara ulaşmak bir sorun değilken, fazla kaza riski olan bir pist asla değil.

Britanya Grand Prix

İlk olarak 1926 yılında kullanılan pist, İtalya Grand Prix ile Formula 1 yarışlarından kullanılan en eski pistlerdir. Toplam uzunluğu 5,891 KM olan pist 52 turda tamamlanmaktadır. Yarış boyunca sürücüler 306,291 KM yol kat etmektedir. Silverstone pistinde en çok kazanan sürücüler İngiliz Jim Clark, Fransız Alain Prost ve genç İngiliz sürücü Lewis Hamilton 5’er kez kazanarak, silverstone pistinde en çok kazanan ünvanını paylaşmaktadırlar, eğer bu sene yarışın galiba Lewis Hamilton olabilirse kendisi 6 kez Britanya Grand Prixini kazanarak, bu pistte en çok kazanan sürücüsü olma ünvanını tek başına taşımaya devam edecek.  Toplamda 18 virajdan oluşan Birtanya Grand Prix pisti, oldukça hızlı bir pist olması ve ani virajları ile kazalara gebe olması ile izlemesi keyifli bir grand prix izlemeyi sevenlerin favorileri arasındadır.

Britanya Grand Prix - Silverstone
Britanya Grand Prix – Silverstone

Belçika Grand Prix

Belçika Grand Prix - Spa-Francorchamps
Belçika Grand Prix – Spa-Francorchamps

İlk olarak 1925 yılında kullanılmaya başlanan pist, yine Britanya ve İtalya gibi en eski pistlerden birisidir, en uzun pistlerden olan Circuit de Spa-Francorchamps 7.004 KM uzunluğundadır, 40 turda tamamlanan pistte yarış boyunca sürücüler toplamda 308.052 KM yol kat etmektedirler. Belçika Grand Prixini en çok kazanan isim efsanevi Michael Schumacher 6 kez kendisine birincilik podyumunda yer almıştır, Ferrari markası toplamda 17 kez Belçika’dan galip olarak ayrılmıştır. 10 ve 2. Virajların haricinde oldukça yumuşak olan bu pist, 20 adet virajdan oluşmaktadır.

İtalya Grand Prix

İtalya Grand Prixi ile olarak 1921 yılında yapıldı, toplamda 5,793 KM uzunluğu olan Autodromo Nazionale Monza pisti, 53 turda tamamlanmakta ve sürücüler yarış boyunca toplamda 306,720 KM yol kat etmektedirler. İtalya Grand Prixiden bugüne kadar en çok galip ayrılan sürücüler, toplamda 5’er kez İtalya’dan birincilik podyumunda yer alan efsanevi Michael Schumacher ve yeni yıldız Lewis Hamilton’dır. Ferrari markası ise toplam 19 kez İtalya’dan galip olan marka olarak ayrılmıştır. Bu pist oldukça, yumuşak hatlara sahip ve çok uzun düzlüklere sahiptir, 2-1 ve  5-4 birinci virajlarının haricinde DNS açık olarak gidebilen sürücüler yüksek hızlara ulaşabilmektedir.

İtalya Grand Prix - Autodromo Nazionale Monza
İtalya Grand Prix – Autodromo Nazionale Monza

Singapur Grand Prix

Singapur Grand Prix - Marina Bay Cadde Pisti
Singapur Grand Prix – Marina Bay Cadde Pisti

İlk olarak 1966 yılında kullanılan pist, Avrupa ile olan saat farkı dolayısıyla gece saatlerinde düzenlenen ilk yarış olma özelliğine sahiptir. Toplamda 5,065 KM uzunluğundaki Marina Bay Street Circuit pisti, 61 turda tamamlanmaktadır. Sürücüler yarış boyunca toplamda 308,828 KM yol etmektedirler. Taze yıldızlar Alman Sebastian Vettel ve İngilizce Lewis Hamilton toplamda 4’er kez Signapur’dan lider olarak ayrılmış ve Singapur’da en çok kazanan sürücü ünvanını paylaşmaktadırlar. Mercedes toplamda 4 kere Singapur’dan galip ayrılarak, en çok kazanan takım olma ünvanını elinde tutmaktadır. Bu sene üzücü bir şekilde, Singapur Grand Prix Covid-19 sebebi ile iptal edildi. Bu pistte 4 adet oldukça uzun düzlük bulunurken çok fazla dik ve keskin virajları da barındırmaktadır.

Rusya Grand Prix

2014 yılından beri Rusya Grand Prix, Sochi Autodrom pistinde gerçekleşmektedir. Toplamda 5,848 KM olan pist toplamda 53 turdan oluşmaktadır ve yarış boyunca sürücüler toplamda 309,732 KM yol kat etmektedirler. Lewis Hamilton tam 3 kere kazanarak Rusya Grand Prixin en çok kazanan sürücü ünvanını elinde tutarken, Mercedes Benz takımı toplamda 7 kez Rusya’dan galip olarak ayrılmıştır. Bu pist genel itibari ile daha çok düzlüklerden oluşsa da 9 adet dik virajları bulunmaktadır.

Rusya Grand Prix - Sochi Autodrom
Rusya Grand Prix – Sochi Autodrom

Japonya Grand Prix

Japonya Grand Prix - Suzuka
Japonya Grand Prix – Suzuka

Japonya’da 1976’dan bu yana yapılmakta ve genellikle sezonun son yarışıdır fakat bu sezon, Korona virüsü sebebi ile Singapur ile Japonya Grand Prixi iptal edilmiştir. 5,807 KM’lik Suzuka Pistinde gerçekleştirilen organizasyon boyunca 53 tur atılmakta ve toplamda 307,573 KM yol kat edilmektedir. Efsanevi sürücü Michael Schumacher toplamda 6 kez suzuka pistinden galip olarak ayrılmıştır. Bu pistte en çok kazanan marka ise McLaren ekibidir.  Bu pistte toplamda 18 viraj bulunmaktadır ve toplamda 4 adet aksi yöne dönen viraj bulunmaktadır.

Amerika Grand Prix

Amerika Grand Prix Formula 1’in en eski organizasyonlardandır, 1903 yılında başlayan Amerika Grand Prix günümüzde halen devam etmektedir. 5,513 KM’lik Circuit of the Americas pistinde toplamda 56 tur atan sürücüler toplamda 308,405 KM yol kat etmektedirler. Amerika Grand Prix’de en çok kazanan sürücü ise İngiliz yıldız Lewis Hamilton’dur toplamda 6 kez Amerika’dan galip ayrılan sürücü, 1:37,392 tur rekorunu da elinde bulunmaktadır. Bu pistte toplamda 20 viraj bulunmasına rağmen çok uzun düzlükleri de barındırması ile öne çıkmaktadır.

Amerika Grand Prix - Circuit of the Americas
Amerika Grand Prix – Circuit of the Americas

Meksika Grand Prix

Meksika Grand Prix - Autodromo Hermanos Rodriguez
Meksika Grand Prix – Autodromo Hermanos Rodriguez

1962 yılından beri düzenlenen Meksika Grand Prix, kısa ve düz etaplardan birisi olarak öne çıkmaktadır. 4,304 KM uzunluğundaki Autódromo Hermanos Rodríguez pistinde sürücüler 71 tur atmaktadırlar ve yarış boyunca 305,354 KM yol kat etmektedirler. İngiliz sürücü Jim Clark 3 kez Meksika’dan birinci olarak ayrılarak bu pistte en çok kazanan sürücü ünvanını elinde bulundurmaktadır. Pistte toplamda 17 viraj bulunmaktadır.

Brezilya Grand Prix

1972 yılından bu yana kesintisiz bir şekilde Formula 1 organizasyonunda bulunan Brezilya Grand Prix 15 virajı ile dikkat çekmektedir. 4,309 KM uzunluğundaki pist 71 turla tamamlanmaktadır ve yarış boyunca toplam 305,909 KM yol kat edilmektedir. Brezilya Grand Prix’in en çok kazanan sürücüsü Fransız Alain Prost toplamda tam 6 kez Brezilya’dan galip olarak ayrılmıştır.

Brezilya Grand Prix - Autodromo Jose Carlos Pace
Brezilya Grand Prix – Autodromo Jose Carlos Pace

Abu Dhabi Grand Prix

Abu Dhabi Grand Prix - Yas Marina Circuit
Abu Dhabi Grand Prix – Yas Marina Circuit

2009 yılından günümüze, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi kentinde yapılan yarışlar, 5,554 KM uzuluğunda olan pistte 55 turun sonunda yarış sonlanmaktadır. Sürücüler toplamda 305,470 KM yol kat etmektedirler. Bu pistin favori sürücüsü İngiliz Lewis Hamilton toplamda 4 kez BAE’den galip olarak ayrılmıştır. Pistte toplamda 21 viraj bulunmaktadır ve şekil itibari ile bir tabancayı andırır.

Categories: Motor Sporları