Kitesurf

Türkiye’de Kitesurf İçin En İyi Lokasyonlar

Kitesurf “özgürlüğün sporudur”

Rüzgarın sizi çektiği, board ile su üstüne durabildiğiniz ve yüreğinizin el verdiğince akrobatik hareketleri sergileyebildiğiniz kitesurf, son zamanlarda popüleritesini giderek arttırıyor.

Kitesurf için en uygun koylara sahip ülkelerden birisi Türkiye.

Bu kadar, çok olanak varken hem Türkiye’de oturup hem de kitesurf ile tanışmamak olmak her geçen gün daha imkansız hale geliyor. Dünyanın 4 bir yanından gelen turistlerin amacı güzel koylarımızın rüzgarından faydalanmak. Peki Türkiye’nin hangi bölgeleri kitesurf için uygun.

Ege’nin yükselen beldesi Akyaka

Rüzgarın neredeyse kesilmediği yer diyebiliriz bu bölge için. Bölgenin jeolojisinden dolayı, sürekli olarak termal rüzgar olarak adlandırılan şiddetli fakat denizden kıyıya doğru esen bir rüzgar alıyor Akyaka. Mayıs başından ekim sonuna kadar nerdeyse her daim rüzgarlı oluyor Akyaka-Gökova Körfezi.

Gökova kitesurf plajı ise 2011 yılında resmi kite plajı ilan edilmiş ve bu tarihten itibaren bu bölgede kitesurf eğitimi veren okulların sayısı da hızla artmış.

Alaçatı

Uluslararası sörf turnuvalarına da ev sahipliği yapıyor ve bu alanda popülaritesini kaybedecek gibi de görünmüyor. Çeşme’nin yılın büyük bölümünde kitesurf için ideal rüzgarlar alması, bu popülaritenin en büyük sebebi.
Fakat daha önce kitesurf denemesi olmayanlar için ufak bir uyarı, Alaçatı’da çok deneyimli sporcular bulunmakta fakat acemiler ve profesyonelleri ayıran bir plaj yok. Bu nedenle kalabalık içinde kalmamak için bir eğitmene kesinlikle ihtiyacınız olabilir.

Datça

Güzide tatil beldemiz Datça da kitesurf için birçok ideal koyu bünyesinde bulunduruyor. Aracınıza kitesurf ekipmanını atıp, Datça yarımadasının etrafında dolanarak kendinize uygun harika lokasyonlar bulabilirsiniz.

Urla

İzmir’deki bir başka kitesurf noktası da Urla. Zaten rüzgargüllerinden anlaşılacağı üzere bölge rüzgar açısından harika konumda ve bu da bölgede kitesurf’e imkan sağlayan en önemli etkenlerden.Patara

Patara

Kaş ve Ölüdeniz arasında bulunan bölge, dalgalı ve devasa plajıyla da meşhur. Ayrıca Patara‘da başlangıç ya da ileri derece seviyelere uygun eğitimler veren kitesurf okulları da kapılarını kitesurf tutkunlarına açıyor.

Sessiz ve Sakin bir şekilde Kitesurf yapmak isteyenlerin saklı bahçesi Gökçeada

Kitesurf maceracılarının uğrak yerlerinden biri de Gökçeada. Muhteşem denizi, kesilmeyen rüzgarıyla ekipmanınızı yüklenip uğramak isteyeceğiniz yerlerden biri burası.

Kesilmez ama olurda rüzgarınız kesilirse, bu aslında bir hüsran değil Gökçeada’nın olağan üstü deniz altı zenginlerini görmeniz için bir fırsat olabilir. Kitesurf plajının tam aksi kısmında kalan koydaki dalış okullarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Categories: Kitesurf