futbol öne çıkan

Futbola Yeni Başlayanlara için Öneriler

Futbola yeni başlayanlara için ilk önerimiz, düzenli bir antreman programı oluşturmanız, kendi oyun stilinize uygun bir krampon seçmeniz olacaktır.

Antreman programınızı oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?
İlk olarak eksik yönlerinizi anlamanız gerekiyor, buna göre bir program oluşturmanız sizin için her zaman bir artı olacaktır.

Kondisyon Eksiği Olanlar İçin


Kondisyon antreman ile arttırabileceğiniz bir yetidir ve oyun içinde süre almanız 90 dk. boyunca oyundan düşmemeniz için oldukça önemlidir. Peki kondisyon eksiği olanlar nasıl antreman yapmaları gerekir? Makalemizde, kondisyon eksiğinizi tamamlamanız gerektiğine dair bilgileri size vereceğiz.

Futbola yeni başlayanlar için veya profesyonel futbolcuların uygulayabileceği bir kondisyon antremanı, dairesel antreman.

Dairesel antreman ile dengesiz olan kasların toparlanması, vücut dengesinin sağlanması gibi temel futbol gereksinimlerinizi kazanabilirsiniz, bu antreman ile aynı zamanda dayanıklılık özelliğinizi de geliştirebilirsiniz. Futbolda dayanıklı olmak, maç boyunca oyundan düşmemek ve rakibinize karşı fiziksel üstünlük sağlamanıza olanak verir. Fakat futbolda iyi olabilmek için sadece dayanıklılık yeterli değildir. Gücünüzün süreklilik kazanması, direncinizin artması ve takım içi uyumluluk süreçleri de en az dayanıklılık kadar önemlidir.

İşte Futbola Yeni Başlayanlar için Bir Antreman Programı

  1. 15 – 20 dakikalık kaslarınızı ısındırın. Bunları yaparken, çekme, germe ve esnetme gibi temel ısınma hareketlerini eksiksiz olarak uyguladığınıza emin olun. Antreman sırasında sakatlanmak istemezsiniz.
  2. Antremana geçmeden önce, 20 – 30 dk. boyunca hafif ve orta tempolu koşular yapın. Böylelikle vücudunuz antremana hazır olacaktır. Ayrıca bu koşulara sprint ve yoğun tempo ekleyerek kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.
  3. Pas futbolun olmazsa olmazıdır. Koşu antremanı sonrasında başarılı pas oranınızı arttırmak için pas antremanı yapın.
  4. Futbol oynarken en çok kullandığınız kaslar bacak kaslarınızdır. Bu sebeple bacak kaslarını güçlü tutmak için squat ve dikey sıçrama gibi antremanlar yapın. 5 set 20 tekrar başlangıç seviyesi için ideal olacaktır.
  5. 5 set 15 tekrar şınav ve mekik ile kondisyonunuzu zirvede tutun.
  6. Kondisyon antremanınız tamamlandıktan sonra kaslarınızı sağlıklı tutmak için esneme hareketlerinizi tekrarlayın.

Categories: futbol öne çıkan